Garth

Výhody CSS a srovnání z HTML

Výhody CSS, viditelné především na základě srovnání s HTML, bych shrnul do několika základních bodů:

a) rozsáhlejší možnosti

CSS nabízí rozsáhlejší formátovací možnosti než samotné HTML. Např. pro formátování bloku textu – tj. určení vzdálenosti od jejich elementu či okraje stránky, nenabízí HTML nic podobného. CSS má vlastnosti padding a margin. V HTML by bylo pro tento účel třeba vytvořit složitou konstrukci vnořených tabulek.

b) konzistentní styl

Na všech stránkách webové prezentace by měly být všechny jednotlivé nadpisy stejné úrovně, podobně jako seznamy, zdůrazněné části textu apod. by měly mít zase stejný styl. S použitím formátovacích možností HTML je to obtížné, protože u každého objektu v jednotlivých dokumentech se vzhled objektu stále znovu nastavuje. S použitím CSS jde o velmi jednoduchý úkon. Vytvoříme soubor stylů, který je připojen k HTML dokumentu. Ve všech dokumentech máme tedy poté objekty stejného vzhledu.

c) dynamická práce se styly

Provést změnu stylu webu, který pro formátování vzhledu využívá jen možnosti HTML, vyžaduje nalezení a nahrazení všech značek a změnu atributů mnoha dalších značek. V případě používání CSS znamená změna stylu webu přepsání jediného souboru – souboru stylů.

d) kratší doba načítání stránky

Výhodou CSS oproti starému formátování v HTML je uložení kódu a obsahu webu v souboru .html a načítání veškerého designu a formátování z jednoho souboru .css, který je většinou společný pro celý web. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud máme v plánu změnu designu webu, stačí upravit pouze jeden soubor .css a změna se následně aplikuje na celý web.

e) formátování XML dokumentů

f) větší kompatibilita alternativních webových prohlížečů

g) oddělení struktury a stylu


<< zpět
Nejnovější články